Jak zlepšit rychlost vašeho metabolismu

Spread the love

Svět zdraví a fitness se stal vzrušujícím, ale zároveň extrémně frustrujícím. Není dne, kdy by nebyl vynalezen nový zázračný nápoj nebo dieta, jež by vám pomohly od oněch odolných 3-5 kilogramů, kterých jste se nikdy nebyli schopni zbavit. Klíčem k tomuto tajemství nemusí být „dieta, kterou dodržujete, ale to, jak dobře dokážete nastartovat svůj metabolismus.

Zde jsou tajemství, jak rychlost vašeho metabolismu dostat do lepší formy, než jakou má Usain Bolt.

#1 – Nevynechávejte jídla!

Potřebujete jíst každé 3-4 hodiny. Jídlem se rychlost vašeho metabolismu zvýší, neboť vaše tělo musí trávit, absorbovat a následně zužitkovat živiny z potravy. Pro tento jev se používá označení „termický efekt. To není pozvánka, abyste se přestěhovali do rychlého občerstvení, ale s prvotřídními surovinami obsahujícími kombinaci sacharidů s vysokým obsahem vlákniny, bílkovin s nízkým obsahem tuku a zdravých tuků budete tuky spalovat jako na běžícím pásu.

#2 – EPOC část 1: Posilování

Když cvičíme, můžeme využívat skvělé období po cvičení, jež se nazývá „EPOC. Spotřeba kyslíku po cvičení (Exercise Post Oxygen Consumption) = více spálených kalorií. Metabolismus vám pomůže nastartovat intenzivní posilování kombinované s kruhovým tréninkem, kdy v každé sérii absolvujete 40-70 sekund zátěže. To hlavní: veškerý trénink vytváří EPOC, avšak tento způsob cvičení vám poskytne nejvíce. Vyzkoušejte tento způsob cvičení čtyřikrát týdně a dlouhé snadné cvičení si nechte na dny odpočinku. Metabolický trénink (Metabolic Resistance Training) znamená posilování takovým způsobem, aby váš metabolismus zůstal na zvýšené úrovni co nejdéle poté, kdy cvičení ukončíte. V takovém případě bude vaše tělo po cvičení spalovat kalorie výrazně rychleji, a přitom zajistí opravu a obnovu svalové tkáně, kterou jste právě zatížili.

#3 – EPOC – část 2: Anaerobní a intervalový trénink

Anaerobní trénink znamená provádění kardio cvičení s intenzivními krátkými intervaly maximálního výkonu kombinovanými s odpočinkovými intervaly. Příkladem anaerobního intervalu může být maximální sprint na 100 metrů a následný odpočinek. Tento vysoce intenzivní trénink společně s intervalovým tréninkem (1 minuta vysoká zátěž: 1 minuta snadné cvičení) jsou skvělé pro ty z vás, kteří trpí nedostatkem času, neboť takovéto cvičení by nemělo celkově trvat déle než 30 minut.

#4 – Pijte zelený čaj!

Zelený čaj obsahuje látky nazvané katechiny, což jsou přírodní látky přispívající ke zrychlování metabolismu. Výzkum zveřejněný v American Journal of Clinical Nutrition ukázal, že pití tří šálků zeleného čaje za den může pomoci s odbouráváním tělesného tuku. Další přínos? Katechiny mají potvrzený protizánětlivý účinek, pomáhají předcházet rakovině a mohou pomoci i se snižováním hladiny cholesterolu.

#5 – Zlepšete funkci štítné žlázy!

Pro zlepšení vašeho metabolismu potřebujete mít jistotu, že vaše štítná žláza funguje co nejlépe. Vaše štítná žláza je v konečném důsledku tím, co rychlost vašeho metabolismu vystřelí do oblak, nebo naopak zcela zastaví! Funkci štítné žlázy můžete podpořit konzumací většího množství ryb, ořechů a semen, neboť všechny tyto potraviny obsahují vysoké množství selenu, vitamínu E, jódu, zinku a mědi, jež jsou pro její správnou činnost nezbytné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *